Son Dakika
24 Kasım 2014 Pazartesi

Türkiye’de Meydana Gelen Sel baskınları ve Depremler

03 Ocak 2013 Perşembe, 20:47
 

Türkiyede Deprem Riski Olan İller

Ülkemizde Oluşan Depremler ve Sel felaketleri

Ülkemiz coğrafi yapısından dolayı tarihin çeşitli dönemlerinde bir çok Deprem Felaketi ve Sel Olayı oluşmuştur. Özellikle ülkemizin belirli bölgelerinde deprem ve sel riski diğer bölgelere göre daha yüksektir. Sizlere Ülkemizin Deprem ve Sel Riski Yüksek Bölgeleri Nerelerdir sorusunun yanıtını ve ayrıca Türkiye’de Meydana Gelen Büyük Sel Baskınları ve Depremler Hangileridir kısaca anlatmak istiyoruz.

Ülkemizde Deprem lafı geçince akıllara ilk gelen şehir pek tabi ki İstanbuldur.  Bilindiği üzere ülkemizin büyük bir kısmı 1. derece de deprem bölgesinden oluşmakta ve ülke nüfusunun büyük bir kesmi deprem riskiyle yaşamaktadır.  Deprem riski derecelendirmesi  birinci, ikinci, üçüncü, dördüncü, beşinci  bölge şeklinde sıralanmaktadır. Birinci bölge risk açısından en yükseği 5. bölge ise en düşüğü ifade etmektedir.

Bunun yanında aşağıda sıraladığımız illerde deprem açısından en riskli olan 1. Bölge kategorisinde ki iller arasında yer alıyorlar;

Aydın, Balıkesir, Bingöl, Çanakkale, Denizli, Düzce, Hakkari, Hatay, İzmir, Manisa, Muğla.

türkiye sel haritası Türkiyede Meydana Gelen Sel baskınları ve Depremler

Sel konusuna değinecek olursak başta Karedeniz bölgesi olmak üzere, Tekirdağ, Edirne,  Kırklareli, Antalya,  Mersin, Hatay, Kocaeli, İstanbul, Sivas, Yozgat, Balıkesir, Divriği, Hakkari Çukurca, Eskişehir, Ankara Beypazarı’dır.

 

Ali ÜNAL

Ülkemizde Vikipedia gibi kaynakların oluşması için gelin sizlerde bilgilerinizi bizimle paylaşın.
Renkli Media Editörlerince Hazırlanan Özgün İçeriğin Tamamen Yada Bir Kısmının Kullanılması Durumunda 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasındaki Tüm Haklarımız Saklı Bulunmaktadır. )

 

Bir önceki yazımız olan Dolu Nedir, Dolu Neden ve Nasıl Oluşur ? başlıklı makalemizde Dolu Kısa Özeti, Dolu Konu Anlatımı ve Dolu Nedir hakkında bilgiler verilmektedir.

Renkli Sitem: türkiyede oluşan sel baskınları, türkiyede oluşan sel baskınları hakkında bilgi, sel olan iller, Türkiyede meydana gelen seller, büyük seller, türkiyede yaşanan seller vikipedi, türkiyede son yıllarda meydana gelen seller, türkiyede olan seller, türkiyede depremler nerelerde meydana gelmiştir ve yılları nelerdir, türkiyede 2006 da nereye sel geldi

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Önceki yazıyı okuyun:
yasam-kocu-nedir
Yaşam Koçu Nedir?

Kapat